Transplantacja Zdrowie Jak podawać insulinę – sposoby i narzędzia

Jak podawać insulinę – sposoby i narzędzia

jak podawac insuline

Historia leczenia cukrzycy sięga lat 20. XX wieku. To właśnie wtedy naukowcy z Uniwersytetu w Toronto, kierowani przez Frederica Bantinga, wyizolowali insulinę z psich trzustek. Pierwszy zastrzyk z insuliny otrzymał 14-latni pacjent – odmieniło to losy wielu osób zmagających się z cukrzycą. Procedura ta nie była jednak bezbolesna i bezpieczna, dlatego na przestrzeni lat naukowcy opracowywali coraz szybsze i wygodniejsze metody dostarczania insuliny. Dowiedz się więcej o aktualnych sposobach oraz narzędziach do podawania insuliny!

Insulinoterapia – jak ją wdrożyć?

Bardzo istotnym elementem terapii diabetyków jest odpowiednie podanie insuliny. Rozpoczynając leczenie, pacjenci muszą wybrać, jaka metoda będzie dla nich optymalna – pomoc w tej kwestii można otrzymać od lekarza diabetologa, edukatora cukrzycowego bądź pielęgniarki diabetologicznej. Wymienieni specjaliści mogą doradzić, jakie narzędzie będzie najlepsze. Na wybór ten wpływ ma kilka czynników: wiek pacjenta, jego budowa ciała i aktywność fizyczna, jak również stopień samodzielności oraz sytuacja finansowa. Nie można przy tym zapomnieć o indywidualnych preferencjach.

Narzędzia do podawania insuliny

Insulina dostarczana do organizmu diabetyka musi być podawana w określonym czasie oraz przy pomocy skutecznych metod. Wśród jednych z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do podawania insuliny wyróżnia się pompy insulinowe, peny do insuliny, a czasem również strzykawki insulinowe.

Pompy insulinowe

Najbardziej precyzyjne narzędzie znacznie ułatwiające cukrzykowi insulinoterapię. Działa na zasadzie “matki”, z której zarządza się podawaniem i wkłada się do niej pojemniczek z insuliną. Podłącza się do niej dren, który następnie wbija się za pomocą specjalnych wkłóć pod skórę. 

Strzykawki insulinowe

Strzykawki insulinowe, znane również jako insulinówki, umożliwiają pacjentom precyzyjne i niemal bezbolesne podawanie insuliny. To narzędzia o niewielkich rozmiarach, posiadające cienkie igły o specjalnej powłoce – dzięki temu zastrzyk nie powoduje znacznego dyskomfortu. Warto również zaznaczyć, że rodzaj strzykawek umożliwia mieszanie insuliny, co jest korzystnym rozwiązaniem dla pacjentów wykorzystujących dwa rodzaje insuliny jednocześnie. Nie występuje wtedy konieczność wykonywania kilku iniekcji.

Insulinówki o różnych pojemnościach stanowią wygodne narzędzie do precyzyjnego podawania insuliny. Ich znaczącą zaletą jest również znaczna przystępność cenowa!

Niezwykle ważnym jest jednak, aby pamiętać, że strzykawki insulinowe są wyrobami jednorazowego użytku. Nie należy ich ponownie używać – po dokonaniu iniekcji igła przestaje być sterylna, dlatego ponowne wykorzystanie grozi zakażeniem. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się z większą ilość tych wyrobów.

Peny do insuliny

Innym narzędziem są peny do insuliny. Wyposażone są one w bardzo cienką igłę i wkład insulinowy, co znacząco ułatwia wielokrotne wstrzykiwanie. Pen występuje w niewielkich rozmiarach, dlatego jest dyskretny i łatwy w transporcie. Stanowi on gwarancję wygodnego użytkowania, a także mniejszego bólu w trakcie insulinoterapii.

Istotną informacją dla osób wykorzystujących kilka rodzajów insuliny jest jednakże fakt, że peny do insuliny nie umożliwiają mieszania tej substancji. Z tego względu będą one potrzebowały minimum dwóch penów do insuliny, aby wykonać kilka iniekcji. Co więcej, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na to rozwiązanie, gdyż wiąże się ono z wyższymi kosztami.

Podawanie insuliny – o tym należy pamiętać

Aby insulinoterapia przebiegała bezpiecznie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • nieotwarte opakowanie insuliny należy przechowywać w lodówce, a insulinę używaną magazynować w temperaturze pokojowej przez maksymalnie 4 tygodnie,
  • podczas podawania insuliny konieczne jest upewnienie się, że ustawiona została odpowiednia dawka insuliny,
  • strzykawki insulinowe są wyrobami jednorazowego użytku – można z nich korzystać tylko raz,
  • przed użyciem insulinówki należy upewnić się, że nie ma w niej pęcherzyków powietrza – aby się ich pozbyć, wystarczy delikatnie pstryknąć palcem wskazującym w uniesioną do góry igłę,
  • nie wolno dzielić się penem insulinowym z inną osobą,
  • nie należy naciskać tłoku narzędzia przed wprowadzeniem igły pod skórę,
  • podczas iniekcji nie powinno się manipulować igłą.

Jak wykonać zastrzyk?

Aby przygotować się do wykonania iniekcji, należy dokładnie umyć ręce i oczyścić miejsce wkłucia. Wtedy wystarczy wymieszać roztwór insuliny, obracając fiolkę w dłoniach, a następnie pobrać insulinę do strzykawki insulinowej. W przypadku pena do insuliny należy sprawdzić drożność igły: ustawić jedną jednostkę leku i wypuścić ją – kropla na końcu igły wskazuje na prawidłowe działanie urządzenia.

Następnie należy lekko ująć fałd skóry i wykonać wkłucie pod katem 90 stopni. Osoby szczupłe, które posiadają niski poziom tkanki tłuszczowej, lub dzieci mogą wykorzystywać krótsze igły. Po dokonaniu iniekcji należy docisnąć tłok i odczekać minimum 6 sekund, dzięki czemu upewnimy się, że została podana cała dawka insuliny. W razie pojawienia się wątpliwości w tej kwestii warto odczekać kilka godzin i sprawdzić stężenie glukozy we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *