Transplantacja Zdrowie Jak przebiega laserowe leczenie wzroku?

Jak przebiega laserowe leczenie wzroku?

laseroterapia wzroku

Laserowa korekcja wzroku, zwana również laserową chirurgią refrakcyjną, to zabieg polegający na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. To najbezpieczniejszy sposób pozbycia się wad, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Obecnie laserowa korekcja wzroku jest alternatywą dla soczewek kontaktowych i tradycyjnych okularów. Zaawansowana technologia leczenia wad wzroku w większości przypadków jest skuteczniejsza, niż leczenie chirurgiczne.

Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?

Laseroterapia wzroku poprzedzona jest specjalistycznymi badaniami, na podstawie których ocenia się wadę wzroku. Do zabiegu kwalifikują się osoby powyżej 21. Roku życia, u których nie doszło do znacznego pogłębienia wady. Laserowa korekcja jest także idealnym rozwiązaniem dla pacjentów z problemem starczowzroczności. Przed zabiegiem specjalista ocenia, czy pacjent posiada odpowiednie predyspozycje i wraz z optometrystą przeprowadza wywiad. W czasie kwalifikacji do laseroterapii wykonywane są następujące badania:

  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • obiektywne badanie wzroku,
  • subiektywne badanie ostrości widzenia,
  • wykonanie mapy rogówki,
  • pomiar wielkości źrenic,
  • badanie dna oka.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Głównymi przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wzroku są: brak ustabilizowanej wady wzroku, ciąża i karmienie piersią, patologiczne zmiany na rogówce, choroby plamki żółtej, silne alergie, choroby autoimmunologiczne czy ciężki niedobór wydzielania łez. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu i badań diagnostycznych ocenia, czy laseroterapia wzroku jest możliwa do przeprowadzenia i przede wszystkim – bezpieczna.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

Laseroterapia wzroku jest zabiegiem mało inwazyjnym, szybkim oraz bezbolesnym. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli. Laseroterapia trwa zaledwie 10-12 minut. Centrum Oka w Warszawie to placówka wyspecjalizowana w tego typu zabiegach. Specjaliści nie tylko przygotowują do zabiegu, ale również dbają o wizyty kontrolne pacjentów. Nowoczesna technologia używana w Centrum Oka umożliwia leczenie jaskry, zaćmy wtórnej oraz innych schorzeń, które zazwyczaj poddawane są leczeniu chirurgicznemu.

Zalecenia po zabiegu laseroterapii wzroku

Po laseroterapii wzroku może występować kilkugodzinne zamglenie. Poprawa następuje stopniowo, co uzależnione jest od rodzaju wady, a także wykonanego zabiegu. Pojawia się również duże łzawienie oczu, światłowstręt, uczucie ciała obcego w oku. Jest to zjawisko naturalne i ustępuje samoistnie w miarę upływu czasu. Należy stosować się do zaleceń medycznych, a przede wszystkim używać regularnie przepisane krople do oczu, unikać zadymionych oraz zabrudzonych pomieszczeń, unikać kontaktu ze zwierzętami, w słoneczne dni nosić okulary przeciwsłoneczne, a także przemywać oczy. Przez pierwszy miesiąc po zabiegu należy unikać również nadmiernego wysiłku fizycznego.

Comments are closed.