Transplantacja Zdrowie Jak uzyskać receptę bez wychodzenia z domu?

Jak uzyskać receptę bez wychodzenia z domu?

recepta online

Recepta online, to od pewnego czasu świetne i wygodne rozwiązanie. Sprawdza się nie tylko w przypadku wystąpienia niepożądanych dolegliwości, ale również wtedy, gdy pacjent zauważy puste pudełko stale zażywanych leków. Jest to niesamowity krok w przód, ponieważ nie ma potrzeby osobistego kontaktu z lekarzem.

E-recepta online – na czym to polega?

Recepta online, to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty papierowej. Obowiązek wystawiania recept elektronicznych wszedł w życie wraz ze styczniem 2020 roku. Wystawienie recept w systemie niesie za sobą wiele korzyści. Jest to o wiele większa wygoda oraz lepszy i szybszy dostęp do leków, bez konieczności osobistego kontaktu z lekarzem. Realizacja takiej recepty również nie jest problematyczna, bowiem wystarczy krótki kod oraz znajomość swojego numeru PESEL.

Warto wspomnieć, że wystawianie elektronicznych recept jest w pełni legalne i od pewnego czasu cieszy się ogromną popularnością. Okres pandemii potwierdził, że wizyta u lekarza nie zawsze jest możliwa i konieczna. Dzięki temu wiemy, że kontakt zdalny z lekarzem pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Cyfryzacja służby zdrowia w Polsce, to nie tylko recepty online, ale również zwolnienia L4 oraz skierowania do innych specjalistów czy placówek.

Jak działa recepta online?

Wraz z wprowadzeniem recept w formie elektronicznej, w sieci zaczęły pojawiać się serwisy internetowe, które oferują wystawienie recept online. Wystarczy, że pacjent wypełni odpowiedni formularz, który zostanie przeanalizowany przez lekarza. W między czasie, ze względu na kwestię bezpieczeństwa, będzie konieczna jednorazowa weryfikacja tożsamości. Czas oczekiwania na kod odbioru e-recepty wynosi około 15 minut. Warto również pamiętać, że swoje zgłoszenie w serwisie należy opłacić.

Jednak e-recepta nie zostanie wystawiona każdemu. Stan zdrowia pacjenta oraz jego historia medyczna muszą zostać dokładnie sprawdzone przez lekarza. Dopiero na tej podstawie może on stwierdzić jakie są wskazania, oraz ewentualne przeciwwskazania do terapii. Wtedy lekarz podejmuje decyzje, czy pacjent otrzyma od niego receptę.

Choć wątpliwości nasuwa się wiele, e-recepty są w pełni bezpieczne i legalne. Przejście z formy tradycyjnej (papierowej) na wersję elektroniczną jest dużym komfortem dla pacjenta. Nie trzeba bowiem umawiać wizyty z wyprzedzeniem, w większości przypadków wystarczy krótka teleporada z lekarzem. Co więcej, e-recepty nie da się zgubić.

Jak wygląda realizacja e-recepty?

Recepta w formie elektronicznej nie różni się niczym od jej papierowej wersji. Farmaceuta nie przykłada większej uwagi do tego, w jaki sposób została wystawiona recepta. Najważniejsze jest dla niego to, aby była poprawna. E-recepta to nic innego, jak krótki kod odbioru, który wystarczy podać przy okienku. Jednak aby doszło do jej realizacji, należy także znać swój numer PESEL, który będzie potrzebny farmaceucie.

Kod odbioru często wysyłany jest drogą mailową lub w formie wiadomości SMS. Dostępna jest również aplikacja mobilna, która umożliwia szybki dostęp do historii przepisywanych leków. Każda z tych opcji pozwala na sprawdzenie zawartości e-recepty oraz szybkie i bezpieczne wykupienie odpowiednich lekarstw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *