Transplantacja Zdrowie Łóżko dla chorego leżącego w domu – jakie wybrać?

Łóżko dla chorego leżącego w domu – jakie wybrać?

lozka rechabilitacyjne

Opieka nad osobą chorą leżącą w domu nie jest łatwa – wymaga świetnej organizacji i planowania czasu, a także specjalistycznych urządzeń mających podnieść komfort życia samego chorego oraz opiekujących się nim osób. Jednym z takich urządzeń jest łóżko rehabilitacyjne lub też łóżko pielęgnacyjne. Jaki model wybrać? W jakie funkcje powinno mieć? I czy lepiej jest je wypożyczyć czy kupić?

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na łóżko rehabilitacyjne?

Łóżka rehabilitacyjne przeznaczone są do użytku przez osoby leżące – chore lub w podeszłym wieku – o różnym stopniu trwałej lub czasowej niepełnosprawności ruchowej. To sprzęt, który przyda się w domach:

  • osób starszych,
  • osób niepełnosprawnych, leżących,
  • osób korzystających z rehabilitacji w warunkach opieki domowej po udarach, wylewach czy wypadkach.

Łóżko rehabilitacyjne nie tylko umożliwia odpowiednią pielęgnację osoby leżącej, ale także w znacznym stopniu odciąża jej opiekuna. W łóżku takim pacjent ma zapewnione bezpieczeństwo i wygodę. Jak wybrać łóżko dla chorego?

Zakup czy wynajem łóżka rehabilitacyjnego?

Łóżka rehabilitacyjne są sprzętem specjalistycznym, a więc i drogim. W przypadku, gdy pacjent ma szanse na powrót do sprawności w ciągu kilku miesięcy lub jest to osoba w podeszłym wieku czy ostatnim stadium nieuleczalnej choroby – najlepszym wyborem są łóżka rehabilitacyjne na wynajem. Kiedy jednak pacjentem jest osoba młoda bez szans na powrót do sprawności, która będzie wymagała pielęgnacji przez wiele lat – bardziej opłaci się zakup.

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko?

Aby zapewnić pacjentowi leżącemu optymalną opiekę, należy wybrać taki model łóżka, który będzie najlepiej spełniał wszelkie jego potrzeby. Pacjenci leżący są różni, różny jest poziom ich niesprawności i wynikające z niego potrzeby dotyczące łóżka. Jak wybrać łóżko dla osoby leżącej? Oto aspekty, na które należy zwrócić uwagę.

Sterowanie pilotem

Łóżko rehabilitacyjne elektryczne, sterowane za pomocą pilota, to ogromne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Daje ono możliwość płynnego uniesienia oparcia do pozycji siedzącej i uniesienia kolan. Dopasowuje się więc do aktualnej aktywności pacjenta – zmiana położenia materaca pozwala choremu przyjmować posiłki (wystarczy tylko podsunąć stolik) lub wygodnie usiąść bez konieczności angażowania opiekuna.

Podnoszenie oparcia pozwala choremu spędzającemu większość czasu w łóżku łatwiej komunikować się z otoczeniem i sprzyja lepszej wentylacji płuc oraz zapobiega obrzękom nóg. W zależności od rodzaju materaca zapobiega także odleżynom dzięki możliwości pobudzenia krążenia wynikającego ze zmian pozycji.

Takie łóżko sterowane pilotem jest godne polecenia z jeszcze jednego powodu – ułatwia wstawanie, co jest istotne w przypadku osób częściowo samodzielnych.

Waga pacjenta

Łóżka rehabilitacyjne zwykle dostosowane są do maksymalnego obciążenia wynoszącego ok. 165 – 170 kg. Jeśli waga osoby leżącej jest wyższa, należy zaopatrzyć się w model łóżka o większej wytrzymałości. Bez większych problemów znajdziesz oferty łóżek XXL dla pacjentów do 240 kg wagi.

Ilość możliwych ustawień

Rodzaj ustawień materaca zaleca się dobrać do potrzeb i rodzaju niesprawności osoby chorej. Jeśli ma ona unieruchomione biodra i nogi, wystarczy dla niej łóżko dwufunkcyjne. Natomiast pacjentom leżącym całkowicie unieruchomionym i nie wstającym, potrzebne będzie łóżko trzy- a nawet czterofunkcyjne. Tylko takie pomoże zapobiegać tworzeniu się odleżyn oraz pogłębianiu problemów krążeniowych i oddechowych. Szukając odpowiedniego rozwiązania zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem prowadzącym.

Materac też jest ważny!

Żadne łóżko nie spełni swojego zadania właściwie, jeśli nie zostanie wyposażone w odpowiedni materac. Dostępne na rynku modele materaców różnią się od siebie. Im więcej czasu pacjent spędza w łóżku, tym efektywniej materac musi zapobiegać powstawaniu odleżyn. Pamiętaj również, że materac także powinien być dostosowany do wagi chorego.

W przypadku osób, które cały czas spędzają w łóżku – ochrona przed odleżynami musi być na naprawdę wysokim poziomie. Zapewnić ją mogą specjalne materace przeciwodleżynowe. Oferta produktów z tej kategorii jest bardzo bogata i obejmuje różnorodne modele pneumatyczne i piankowe (ie mają pompy generującej hałas, więc można je polecić osobom, które mają problemy ze snem).

Koła i barierki

Łóżko powinno być wygodne i bezpieczne – z myślą o bezpieczeństwie producenci instalują w nich barierki, które zapobiegają zsunięciu się chorego na podłogę. W jedną chwilę można podnieść barierkę do góry lub opuścić aby ułatwić opiekunowi dostęp do chorego. Barierki może obsługiwać też sam chory – w nowoczesnych łóżkach działają one bardzo lekko i płynnie.

Dodatkowo łóżka wyposażone są w duże koła, dzięki którym można przesunąć całe łóżko. W ten sposób można przesunąć chorego na przykład bliżej okna lub po prostu sprzątnąć przestrzeń pod łóżkiem bez konieczności schylania się pod nie.

Wysięgniki i drabinki

W ofercie producentów i wypożyczalni dostępne są łóżka z drabinkami i wysięgnikami, dzięki którym pacjent może samodzielnie się poruszać w ograniczonym zakresie, a także unieść i bezpiecznie położyć z powrotem. Mają one zastosowanie głównie w przypadku osób poddawanych rehabilitacji w domu.

Łóżko dla chorego leżącego warto uzupełnić również o specjalną szafkę na kółkach wyposażoną w składany stolik – dzięki temu możesz, jako opiekun, mieć pod ręką wszystkie akcesoria pielęgnacyjne.

Łóżka rehabilitacyjne powinny być łatwe w obsłudze, komfortowe i bezpieczne dla chorego oraz wyposażone w takie funkcje, które pozwolą odciążyć opiekuna w jego codziennej pracy przy leżącym bliskim. Teraz już wiesz jakimi cechami należy się kierować wybierając łóżko rehabilitacyjne.

Comments are closed.