Transplantacja Zdrowie Trądzik młodzieńczy – przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik młodzieńczy – przyczyny, objawy i leczenie

trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest schorzeniem bardzo popularnym wśród młodych osób w okresie dojrzewania. Wraz z biegiem czasu zmiany skórne ustępują. Pierwszym objawem wskazującym na ten problem jest wystąpienie zaskórników, które mają charakter otwarty lub zamknięty. Do powstania trądziku przyczynia się nieodpowiednia dieta i zmiany hormonalne. W okresie dojrzewania występuje tzw. burza hormonów, a trądzik może spowodować wiele nieprzyjemnych reakcji rówieśników.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

Na powstanie choroby mają wpływ głównie zmiany hormonalne, które w okresie dojrzewania są wyjątkowo nasilone. We krwi wzrasta poziom androgenu, który zwiększa pracę gruczołów łojowych i nasila namnażanie się bakterii w obrębie tych gruczołów. Zmiany skórne nasilają się u dziewczynek przed wystąpieniem miesiączki, dlatego też zauważyć można wpływ poziomu estrogenu na zmiany skórne. Specjaliści podają, że przyczyną powstania trądziku młodzieńczego jest nadmierny stres, który nasila zmiany hormonalne. Wpływ na zmiany skórne ma także nieodpowiednia dieta bogata w cukier, czekoladę i fast foody. Może ona bardzo nasilić zmiany skórne i spowolnić leczenie choroby. Nadmierne rogowacenie skóry może spowodować zatkanie gruczołów łojowych i nagromadzenie wydzieliny w postaci wyprysków. Przyczyną trądziku młodzieńczego może być także nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Nadmierne wydzielanie sebum powoduje zatykanie gruczołów łojowych i nasila występowanie zmian skórnych. Poznanie i wyeliminowanie przyczyn choroby pozwoli skutecznie ją wyleczyć.

trądzik młodzieńczy pryszcze
trądzik młodzieńczy pryszcze

Trądzik młodzieńczy – objawy i diagnostyka choroby

Wielu nastolatków w okresie dojrzewania walczy z trądzikiem młodzieńczym. Zmiany skórne występują głównie na twarzy i mogą wywołać spore kompleksy. Nasilone zmiany skórne mogą rozprzestrzenić się na pozostałe okolice, np. ramiona i plecy. Choroba występuje zazwyczaj u młodzieży w okresie dojrzewania, czyli między 11 a 18 rokiem życia. Początkowy etap choroby to pojawienie się zaskórników, które przyjmują postać zamkniętą lub otwartą. Drugi etap to stan zapalny zaskórników i coraz większa ich ilość, która rozprzestrzeniona jest na większej powierzchni skóry. Nieleczony trądzik młodzieńczy może prowadzić do pojawienia się blizn. Zmiany skórne często są zaczerwienione i bolesne. Rozpoznanie choroby wymaga konsultacji z dermatologiem lub endokrynologiem. Najczęstsza przyczyna wystąpienia trądziku to zmiany hormonalne, dlatego też lekarze zalecają zbadanie poziomu hormonów.

Trądzik młodzieńczy – leczenie

Nie należy ignorować nawet początkowych objawów trądziku, ponieważ nieleczony zacznie się nasilać i obejmować większe obszary skóry. Na początek warto wykryć przyczynę i zacząć ją leczyć. Rodzaj leczenia dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta i jego przypadku. Leczenie miejscowe trądziku polega na zastosowaniu różnego rodzaju maści, kremów i żeli. Preparaty te zawierają w składzie witaminę A i regulują pracę gruczołów łojowych. Poprzez ograniczenie nadmiernego wydzielania łoju doprowadzają do zmniejszenia zmian skórnych. Witamina A wykazuje ponadto działanie regenerujące skórę. Niektóre przypadki wymagają leczenia antybiotykami i zaleca się doustną kurację. Stosuje się wówczas kurację antybiotykiem (korzysta się zazwyczaj z tetracykliny, minocykliny lub erytromycyny), lekami przeciwzaskórnikowymi i preparatami przeciwzapalnymi. Lekarze zalecają także zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które regulują poziom hormonów. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym mniej ingerencji będzie wymagane. Lekarze podkreślają konieczność regularnego stosowania leków i wszelkich zaleceń.

Trądzik młodzieńczy – zapobieganie

Zapobieganie powstaniu i rozwojowi trądziku to przede wszystkim odpowiednia codzienna pielęgnacja. Należy stosować żel do mycia twarzy, krem i tonik, które mają ograniczać wydzielanie sebum. Należy zwracać szczególną uwagę na właściwe nawilżenie skóry, a twarz przemywać codziennie żelem bez dodatku mydła. Specjaliści zalecają wykonywać raz w tygodniu peeling, a na co dzień przemywać skórę bezalkoholowym tonikiem. Nie bez znaczenia jest odpowiednio zbilansowana zdrowa dieta, która będzie bogata w witaminy i minerały. Zaleca się spożywać mało przetworzoną żywność i duże ilości warzyw i owoców.

Comments are closed.