Transplantacja Zdrowie Zaćma operacja – terminy, jak wygląda zabieg i jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Zaćma operacja – terminy, jak wygląda zabieg i jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

zaćma

Zaćma zwana inaczej kataraktą to najczęściej diagnozowane schorzenie oczu w Polsce i na całym świecie, a powszechność tej choroby związana jest z w największym stopniu z wiekiem. Uznaje się, że zaćma nabyta (zwana także starczą) dotyka ok. 60% społeczeństwa po 55 roku życia, lecz metabolizm i wiek to niejedyne przyczyny zamglenia soczewki oka. Początki choroby mogą wynikać z niezdrowego stylu życia, być następstwem urazu oka lub długotrwałego przyjmowania niektórych leków, np. sterydów.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma to choroba oczu, która charakteryzuje się pogorszeniem jakości widzenia powstałym w wyniku zaćmienia soczewki oka. Osoby dotknięte kataraktą porównują zaćmę do patrzenia jakby przez mgłę lub przez zarysowaną szybę. Zdarza się, że mają problemy z oszacowaniem odległości przedmiotów, widzeniem po zmroku i z szybszym zmęczeniem oczu. Rzadziej występującym objawem zaćmy jest podwójne widzenie przedmiotów.

Zaćma operacja – czas oczekiwania.

Jedyną formą usunięcia zamglenia na soczewce jest operacja, którą należy wykonać niezwłocznie po poznaniu diagnozy. Zaawansowana zaćma daje mniejsze szanse na polepszenie jakości widzenia po operacji, która jest niezbędna, aby nie dopuścić do dalszych komplikacji takich jak jaskra, a nawet ślepota. Ponieważ zaćma zazwyczaj dotyka osoby starsze, nie powinno się zwlekać z wykonaniem zabiegu, który jest bezpieczny, mało inwazyjny i bezbolesny.

Operacja zaćmy NFZ gdzie najszybciej?

Aby skorzystać z refundacji, warto poszukać placówek, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niewiele osób wie, że w ramach umowy transgranicznej, także kliniki okulistyczne za granicą mogą leczyć Polaków, co od wielu lat z powodzeniem realizuje placówka Tesin Medic Clinic w Czeskim Cieszynie – https://www.tesinmc.pl/. Leczenie u naszych południowych sąsiadów jest refundowane przez NFZ, a większość kadry medycznej to doświadczeni lekarze z Polski. Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem, a do tego oferuje zapisy na bliskie terminy operacji zaćmy.

Jak wygląda operacja zaćmy i rekonwalescencja?

Operacja usunięcia zaćmy nie wymaga hospitalizacji, a sam zabieg trwa ok. 25 minut. Lekarz usuwa zamgloną soczewkę, a w jej miejsca umieszcza specjalistycznie dobrany implant, który sprawia, że pacjent szybko odzyskuje dawną jakość widzenia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a zaraz po nim pacjent nie może sam opuścić kliniki.

Niedopuszczalne jest:

  • prowadzenie samochodu przez min. 24h po zabiegu,
  • podnoszenie ciężkich przedmiotów, schylanie się i nadmierna aktywność fizyczna,
  • nadwyrężanie wzroku poprzez długotrwałą pracę przed komputerem czy oglądanie telewizji,
  • pocieranie operowanego oka, nadmierne zaciskanie powiek czy brak ostrożności przy kąpieli,
  • unikać długotrwałego przebywania na słońcu bez okularów z filtrem UV.

Operacja zaćmy wymaga konsultacji po zabiegu w celu usunięcia szwów i ocenienia efektów zabiegu. Ze względu na małe ryzyko komplikacji, lekarze z Tesin Medic Clinic z powodzeniem wykonują operacje usunięcia katarakty nawet osobom w zaawansowanym wieku. Aby poznać szczegóły, warto skontaktować się z placówką z Czeskim Cieszynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *