Transplantacja Specjalizacje lekarskie Co leczy androlog? Leczenie chorób męskiego układu rozrodczego

Co leczy androlog? Leczenie chorób męskiego układu rozrodczego

androlog

Androlog – specjalista który leczy m.in. zaburzenia erekcji, choroby prostaty, niedobory hormonalne oraz niepłodność u mężczyzn. Andrologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką zaburzeń i chorób układu rozrodczego u mężczyzn.

Kim jest androlog?

Androlog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób układu rozrodczego męskiego, w tym zaburzeń erekcji, niepłodności męskiej, chorób prostaty, jąder i najądrzy oraz chorób przenoszonych drogą płciową.

Kiedy zgłosić się na wizytę do androloga?

Wizytę u androloga warto rozważyć w przypadku występowania problemów związanych z płodnością, zaburzeń erekcji, bólu jąder lub innych dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym u mężczyzn. Wizyta u androloga jest również wskazana w przypadku występowania schorzeń endokrynologicznych (np. niedoczynność tarczycy) lub chorób układu krążenia, które mogą mieć wpływ na funkcje seksualne.

Co leczy androlog?

Androlog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz zaburzeń dotyczących układu moczowo-płciowego mężczyzn. Najczęstsze schorzenia, które leczy androlog to:

  • zaburzenia erekcji,
  • przedwczesny wytrysk,
  • choroby prostaty (np. zapalenie gruczołu krokowego),
  • niepłodność męska,
  • wady rozwojowe i choroby prącia i moszny,
  • choroby jąder (np. zapalenie jąder, torbiele jądra),
  • hormonalne zaburzenia męskie (np. niedobór testosteronu),
  • infekcje układu moczowo-płciowego

Jak wygląda wizyta w gabinecie androloga?

Wizyta w gabinecie androloga zwykle zaczyna się od wywiadu lekarskiego, w którym lekarz pyta o problemy zdrowotne pacjenta, dotyczące m.in. funkcji seksualnych, płodności czy hormonalnych. Następnie, w zależności od sytuacji, może przeprowadzić badanie fizykalne, w tym badanie moszny, gruczołów krokowych i prącia. W razie potrzeby, lekarz może zlecić również dodatkowe badania diagnostyczne.

Jakie badania wykonuje androlog?

Androlog zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń układu rozrodczego u mężczyzn, dlatego w trakcie wizyty może zlecić wiele różnych badań w zależności od konkretnego przypadku. Do najczęściej wykonywanych badań należą badania hormonalne, badania nasienia, badania genetyczne, badania ultrasonograficzne, a także badania mikroskopowe i endoskopowe. Wszystkie badania są wykonywane w celu postawienia trafnej diagnozy i określenia optymalnego sposobu leczenia.

Jak wybrać dobrego androloga?

Wybierając dobrego androloga warto kierować się kilkoma kryteriami:

  • Doświadczenie i kwalifikacje – warto sprawdzić, ile lat pracuje androlog, jakie ma wykształcenie, czy ukończył specjalizację z andrologii.
  • Rekomendacje – warto poszukać opinii pacjentów, którzy korzystali z usług danego androloga. Można to zrobić na przykład na forach internetowych lub poprzez polecenia znajomych.
  • Współpraca z ubezpieczycielami – dobry androlog powinien mieć podpisaną umowę z ubezpieczycielami, dzięki czemu pacjenci mogą skorzystać z refundacji.
  • Wyposażenie gabinetu – warto zwrócić uwagę na to, jakie badania można wykonać w gabinecie androloga. Powinien on dysponować nowoczesnym sprzętem diagnostycznym.
  • Komunikatywność i empatia – dobry androlog powinien umieć słuchać pacjenta i rozmawiać z nim w sposób zrozumiały. Powinien też wykazywać empatię i szanować prywatność pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *