Transplantacja Zdrowie Czy Twoje dziecko potrzebuje wizyty u ortopedy dziecięcego?

Czy Twoje dziecko potrzebuje wizyty u ortopedy dziecięcego?

dziecko u ortopedy

Wizyta u dziecięcego ortopedy wcale nie musi być stresująca. Rodzice powinni mieć pełną świadomość tego, że w ten sposób mogą pomóc własnym pociechom i zatroszczyć się o ich zdrowie. Ortopeda jest w stanie zdiagnozować wiele chorób i dolegliwości narządu ruchu u najmłodszych pacjentów, a następnie wdrożyć kompleksowe leczenie lub rehabilitację. Jakie są najczęstsze wskazania do umówienia się na tego typu wizytę?

Ortopeda dziecięcy – jakie są wskazania do wizyty? Podpowiedzi

Ortopedia dziecięca obejmuje swoim zasięgiem wiele różnych przypadłości, chorób i dolegliwości zdrowotnych, związanych głównie z dziecięcym narządem ruchu. Najpopularniejsze wskazania do wizyty ortopedycznej oraz wykonania badań to m.in.:

  • płaskie stopy oraz krzywe plecy,
  • dolegliwości bólowe pojawiające się podczas ruchu lub wykonywania intensywnych ćwiczeń,
  • różnice w długości kończyn,
  • nieprawidłowe ułożenie łopatek,
  • długotrwałe utykanie,
  • urazy i kontuzje,
  • skrzywienia kręgosłupa,
  • wszelkie wady postawy,
  • nadmiernie wypięty brzuch.

Z takimi wizytami absolutnie nie powinno się zwlekać, ponieważ ewentualne zaniedbania mogą doprowadzić do pogłębienia się występujących dolegliwości lub chorób narządu ruchu. W pewnych sytuacjach należy działać szybko i zdecydowanie, chociaż kluczową kwestią jest postawienie właściwej diagnozy. To właśnie w tym miejscu najważniejszą rolę odgrywa wykwalifikowany ortopeda dziecięcy z dużym doświadczeniem i odpowiednim podejściem do najmłodszych pacjentów.

Ortopeda dziecięcy – czym może się zająć? Jak wygląda leczenie ortopedyczne? Wskazówki

Nie da się ukryć, że ortopeda dziecięcy działa na wielu różnych płaszczyznach, ponieważ może się zajmować m.in. wrodzonymi deformacjami (występującymi głównie w obrębie stóp), skoliozą, urazami i złamaniami (najdrobniejsze stłuczenia lub też najpoważniejsze złamania) oraz chorobami stawów (np. młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów). Po umówieniu wizyty u specjalisty nie pozostaje nic innego, jak pojawić się na niej z dzieckiem w umówionym terminie. Gdy tylko zajdzie taka konieczność ortopeda zleci przeprowadzenie trzech kluczowych badań, po których postawi diagnozę. Te badania to:

  • USG – uzyskanie informacji na temat aktualnego stanu kości i stawów,
  • RTG – działa na podobnej zasadzie do USG, pozwala na przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki,
  • badanie biochemiczne – wykazanie groźnych stanów zapalnych i ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu ruchu.

Współpraca z wykwalifikowanym i doświadczonym ortopedą dziecięcym jest bardzo ważna, ponieważ w ten sposób rodzice dbają o prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego u własnych dzieci. W niektórych przypadkach konieczne okaże się oczywiście leczenie ortopedyczne, które może dotyczyć przede wszystkim uszkodzeń kości, stawów, więzadeł i mięśni. W zależności od występującej przypadłości lub choroby w grę wchodzi leczenie zachowawcze lub operacyjne. Ortopeda dziecięcy zajmie się leczeniem urazów sportowych, wad postawy i wrodzonych, złamań przeciążeniowych, dolegliwości bólowych, jałowej martwicy kości czy też niepożądanych zmian pourazowych. Jakie zabiegi wysuwają się wtedy na pierwszy plan? Na pewno artroskopia stawów (zabieg małoinwazyjny) oraz endoproteza stawów (konieczność zastąpienia naturalnego stawu implantem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *