Transplantacja Uroda Implanty Zębowe – Kiedy Najlepiej Się Na Nie Zdecydować?

Implanty Zębowe – Kiedy Najlepiej Się Na Nie Zdecydować?

implanty zebowe

Implanty zębów, nazywane także implantami stomatologicznymi, są świetnym rozwiązaniem w przypadku utraconych, brakujących zębów. Pozwalają na nowo cieszyć się pięknym, promiennym i zdrowym uśmiechem. Implanty zębowe wyglądają o wiele naturalniej niż chociażby licówki czy mosty. Kto i kiedy powinien poddać się zabiegowi wstawiania implantów?

Czym są implanty zębowe?

Implant jest kilkumilimetrową śrubą, zastępującą korzeń zęba. Na implancie mocowana jest korona protetyczna lub most protetyczny, składający się z innych koron. Zakłada się go, by uzupełnić ubytki zębowe. Dzięki implantom osoba, która straciła zęba, nie musi zakładać protezy. Dzieje się tak, ponieważ implanty stomatologiczne do złudzenia przypominają naturalne zęby.

Implanty są w pełni bezpieczne i nie mają żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. Najczęściej wybierany materiał, czyli tytan, jest bowiem całkowicie neutralny dla organizmu człowieka. Implanty nie wywołują reakcji alergicznych. Ponadto, mogą mieć różną powłokę, całkiem inne kształty i wymiary. Chronią przed zanikiem kości wokół utraconego zęba, dzięki czemu inne zęby nie ulegają rozchwianiu i nie wypadają.

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Istnieje kilka rodzajów implantów stomatologicznych. Ostateczny wybór implantów dentystycznych należy do pacjenta, jednak zdecydowanie powinien on polegać na wiedzy stomatologa. Na rynku dentystycznym dostępne są implanty tytanowe oraz cyrkonowe.

Implanty tytanowe

Najpopularniejsze są implanty tytanowe, gwarantujące długi okres użytkowania. Ich kolejną zaletą jest cena – spośród dwóch dostępnych wariantów, ten jest zdecydowanie mniej kosztowny. Niestety, tytanowe implanty nie dla wszystkich są idealne. Według przeciwników, są one niezbyt estetyczne.

Implanty cyrkonowe

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe. Uważa się je za zdecydowanie bardziej atrakcyjne wizualnie. Implant cyrkonowy przypomina naturalną tkankę zęba. Substancja jest niezwykle odporna na ścieranie. Co więcej, taki materiał może perfekcyjnie wiązać się z tkanką kostną. Dodatkowo, ten rodzaj implantów nie reaguje na zmiany temperatury. Niewątpliwą zaletą jest też odporność na substancje kwaśne i niezmienianie smaku potraw. No i przede wszystkim – bezpieczeństwo!

Dlaczego warto postawić na implanty stomatologiczne?

Wykorzystywanie implantów zębowych w przypadku ubytków jest jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań w stomatologii. Po leczeniu implantologicznym pacjent czuje, że implant jest elementem idealnie z nim współgrającym. Te sztuczne korzenie zębów zapewniają bowiem stabilną postawę, zarówno dla pojedynczych koron, jak i większości mostów oraz protez.

Implanty zębów mają wiele zalet. Pierwszą z nich jest ochrona zdrowych zębów sąsiadujących z brakiem zębowym – tego wymaga tradycyjny most protetyczny. Co więcej, dzięki implantom możliwe jest zapobieganie zanikowi kości. Mniej prawdopodobna jest też utrata innych zębów.

Ponadto, implanty nie zmieniają w żaden sposób wyglądu twarzy pacjenta. Wypadające protezy? Można o nich zapomnieć raz na zawsze. Implanty są zdecydowanie wygodniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

w gabinecie stomatologicznym

Decyzja o implantach – w zależności od warunków panujących w jamie ustnej pacjenta

Jeżeli tylko w jamie ustnej pacjenta pojawi się jakiś ubytek, badany powinien rozważyć wstawienie implantu w puste miejsce. Najlepiej zdecydować się na zabieg od razu, gdy ząb wypadnie lub zostanie usunięty. Konsultacja z lekarzem powinna nastąpić jak najszybciej od chwili utraty zęba.

Jest to najlepsze wyjście, ponieważ kiedy tracimy zęba, kość, która zazwyczaj go otaczała, zaczyna zanikać. Może się to przyczynić do deformacji łuków zębowych oraz zmiany wyglądu twarzy na zdecydowanie mniej korzystny. Ponadto, przez zanikanie kości szczęki, zęby sąsiadujące z ubytkiem powoli przechylają się w kierunku pustego miejsca.

Kolejnym powodem, dla którego nie warto zwlekać z zakładaniem implantów jest nieprawidłowy rozkład sił podczas przeżuwania pokarmów, gdy w jamie ustnej brakuje choćby jednego zęba. Luka w uzębieniu może mieć negatywny wpływ na sąsiadujące stawy i mięśnie.

Wszczepianie implantów – jak przebiega cały proces leczenia?

Pacjenci, którzy zdecydowali się na wszczepienie implantów zębowych cenią sobie naturalny wygląd. Wierzą, że braki w ich uzębieniu zostaną skutecznie uzupełnione. Wstawianie implantu pojedynczego zęba przebiega kilkuetapowo.

Wizyta w laboratorium protetycznym

Pierwszym etapem jest wizyta u dentysty, który sprawdza stan uzębienia oraz opracowuje plan leczenia. To właśnie stomatolog jest osobą, która powinna ocenić, czy wszczepienie implantu zębowego jest możliwe.

Implantolog ocenia stan zdrowia pacjenta. Bierze pod uwagę przebyte i aktualne choroby oraz ewentualne nałogi. Lekarz musi także zwrócić uwagę na wszelkie przyjmowane leki. Chorobami wykluczającymi zabieg są: cukrzyca, uzależnienie od palenia papierosów, paradontoza oraz osteoporoza. Ciąża, choć nie jest chorobą, niestety również uniemożliwia pacjentowi skorzystanie z zabiegu. Wszystkie choroby jamy ustnej jak próchnica lub kamień nazębny także muszą być wyleczone. Zdrowie pacjenta jest kluczowe.

Od zdrowego pacjenta pobrany zostaje wycisk, który jest później wysyłany do laboratorium. Na jego podstawie wykonuje się koronę zęba o kolorze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego odcienia zębów pacjenta. Wielkość i kształt również muszą być precyzyjnie dopasowane.

Zabieg wstawienia implantu

Do zabiegu wstawiania implantu stomatologicznego można przystąpić po wykonaniu znieczulenia miejscowego. Zabiegi implantologiczne są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, co nieco uspokaja osoby, które boją się bólu. Podczas godzinnego zabiegu implant wraz z łącznikiem protetycznym zostają wszczepione w kość szczęki przez stomatologa. Następnym krokiem jest zszycie nacięcia. Bywa tak, że po zabiegu czasami pojawia się niewielki obrzęk lub ewentualne dolegliwości bólowe. Bez obaw – znikają po jednym lub dwóch dniach.

Po maksymalnie dziesięciu dniach dentysta zdejmuje szwy. Proces zrastania się implantu z kością może trwać od trzech do sześciu miesięcy. Na ten czas dentysta zakłada pacjentowi tymczasowe uzupełnienie protetyczne. Dzięki niemu, osoba po zabiegu nie odczuwa braku zębowego. Dentysta ustala z pacjentem, jak często powinien odbywać wizyty kontrolne.

Przygotowanie implantu zębowego do nałożenia korony oraz zamocowanie korony do implantu

Na tym etapie dentysta odsłania implant i nakłada w jego miejsce śrubę gojącą. Ułatwia ona wygojenie się błony śluzowej. Dzięki śrubie formuje się kształt dziąsła pod koronę.

Mocowanie jest ostatnim z etapów wstawiania implantów stomatologicznych. Wygląda to tak, że do implantu umieszcza się łącznik tytanowy, do którego następnie przymocowuje się koronę (korona porcelanowa, inaczej odbudowa protetyczna). Leczenie implantologiczne jest w tym momencie zakończone, jednak pacjent wciąż jest zobowiązany stawiać się na wizyty kontrolne tak często, jak zdecyduje stomatolog.

naturalne uzebienie

Jak zadbać o implant stomatologiczny po zabiegu?

O implant zębowy trzeba należycie zadbać, by przyjął się dobrze i służył pacjentowi przez długi czas. Dbanie o higienę jamy ustnej to podstawa. Przez higienę należy rozumieć przede wszystkim dokładne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką dwa razy dziennie. Do mycia można wykorzystywać nie tylko szczoteczki tradycyjne – świetnie sprawdzą się również szczotki elektryczne.

Jeżeli pacjent stoi przed wyborem pasty do zębów, zdecydowanie powinien postawić na tą z substancją bakteriobójczą. Nie można zapominać o niciach dentystycznych. Osoby nitkujące swoje zęby raz dziennie nie mają problemu z osadem w przestrzeniach międzyzębowych.

Z kolei płyn do płukania ust skutecznie oczyszcza jamę ustną z bakterii, jeśli konsekwentnie używa się go codziennie. Jednakże korzystanie wyłącznie z płynu do płukania w celu oczyszczenia jamy ustnej jest błędem. Jedynie szczotkując zęby można wyczyścić z nich osad.

Podsumowanie

Zabieg wstawiania implantów zębowych to świetny sposób na uzupełnienie ubytku w jamie ustnej. Dzięki leczeniu w gabinecie stomatologicznym, w miejscu nieestetycznej luki pojawia się niemal prawdziwy, naturalny ząb. Co więcej, pozostałe zęby też są chronione – nie przechylają się i nie wypadają. Współczesna stomatologia wykorzystuje niezwykle skuteczne metody, by pacjent na nowo mógł cieszyć się efektem pięknego uśmiechu. Należy pamiętać, że im szybciej zdecydujemy się na implanty, tym lepiej dla nas i dla naszych zębów.

Comments are closed.