Transplantacja Zdrowie Jak rozpoznać uzależnienie u bliskiej osoby?

Jak rozpoznać uzależnienie u bliskiej osoby?

uzaleznienie od alkoholu

Rozpoznanie uzależnienia u bliskiej osoby nie jest łatwym wyczynem. Wczesnymi oznakami uzależnienia może być coś tak prostego, jak to, że dana osoba po prostu zachowuje się inaczej niż zwykle. Nastrój osoby uzależnionej może również szybko zmieniać się z jednej skrajności w drugą, a jej zachowanie może stać się coraz bardziej nieprzewidywalne. Ważne jest, aby szukać oznak używania narkotyków, alkoholu lub innych substancji, takich jak regularne złe samopoczucie, kłamstwa na temat sposobu spędzania czasu wolnego, brak zaangażowania w relacje z rodziną i przyjaciółmi, szczególnie jeśli trwa to dłuższy czas. Wreszcie, jeśli dana osoba nie chce szukać pomocy lub otworzyć się w rozmowie o swoich uczuciach, możliwe jest, że ma problem z uzależnieniem i wymaga pomocy wyszkolonych specjalistów, którą mogą zapewnić wyłącznie profesjonalne ośrodki.

Jakie są pierwsze objawy alkoholizmu?

Alkoholizm może być trudny do zauważenia w jego wczesnych stadiach, ale istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać na potrzebę leczenia alkoholizmu. Ludzie, którzy zmagają się z nadużywaniem alkoholu często wykazują zauważalne pogorszenie wyglądu fizycznego, a ich nawyki higieniczne również stają się coraz gorsze. Spędzanie nadmiernej ilości czasu na piciu lub mówieniu o piciu może być wczesnym objawem. Dalsze znaki ostrzegawcze obejmują niezdolność do radzenia sobie z codziennymi obowiązkami, wycofywanie się ze spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz brak świadomości wydarzeń, które działy się pod wpływem. Znaczne zmiany nastroju, takie jak zwiększona agresja lub drażliwość, są również wczesnymi objawami alkoholizmu. Jeśli którykolwiek z tych problemów są obecne, warto rozważyć leczenie alkoholizmu. Dolny Śląsk to region, w którym z pewnością znajdziesz ośrodki pomagające alkoholikom w wychodzeniu na prostą. 

Jak poznać, że ktoś zażywa narkotyki?

Kiedy ktoś z naszych bliskich używa narkotyków, może być trudno to stwierdzić. Najważniejsze to być czujnym i uważnym, ponieważ zmiany w zachowaniu i wyglądzie fizycznym mogą być oznakami zażywania narkotyków. Niepokojące są też wycofanie się z aktywności rodzinnej i społecznej, nagły brak zainteresowania hobby lub działaniami, które wcześniej były lubiane, zmiany w nawykach snu lub jedzenia, niewyraźna mowa lub szkliste oczy. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę, jeśli bliska osoba nagle zaczyna spotykać się z całkiem innymi ludźmi, nie chce mówić, gdzie się wybiera lub notorycznie się spóźnia. Najważniejsza jest tutaj rozmowa, ponieważ bez wsparcia, pacjenci rzadko zgłaszają się na leczenie narkomanii we Wrocławiu i innych miastach. Zapewnij bliską osobę, że ma w Tobie wsparcie, przedstaw dostępne opcje terapii i bądź przy niej na każdym etapie walki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *