Transplantacja Transplantacja Jak zostać dawcą szpiku? DKMS

Jak zostać dawcą szpiku? DKMS

Jak zostać dawcą szpiku

Zostań dawcą szpiku. Niektórzy od zawsze czują w sobie chęć niesienia pomocy, innych popycha do tego nagły impuls, a jeszcze inni bardzo by chcieli, ale nie do końca wiedzą jak się za to zabrać. Uratowanie komuś życia wcale nie jest takie trudne, jakie się może wydawać. Jednym ze sposobów na zostanie bohaterem jest podzielenie się z chorym swoim szpikiem. Przeszczepem szpiku możesz uratować życie cierpiącym na choroby układu krwionośnego.

Na czym polega przeszczep szpiku?

Przeszczepianie komórek krwiotwórczych ma na celu odbudowę uszkodzonego czy też nieprawidłowo funkcjonującego szpiku. Jeżeli komórki macierzyste chorego nie mogą sobie poradzić z prawidłowym krwiotworzeniem, wówczas przeszczepione komórki macierzyste przejmują ich funkcje i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie szpiku.

zostań dawcą szpiku
zostań dawcą szpiku

Jak oddać swój szpik? Krok po kroku!

Krok 1: Kto może zostać dawcą?

Każda osoba w przedziale wiekowym 18 – 55 lat może zostać dawcą szpiku, która waży powyżej 50 kg. Osoba chętna niesienia pomocy nie może być obciążona chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi.

Dawstwo szpiku wykluczają:

  • choroby serca, nadciśnienie
  • hemofilia i inne choroby krwi
  • epilepsja
  • anemia
  • choroby nerek i układu moczowego
  • kiła
  • gruźlica
  • choroby nowotworowe
  • cukrzyca
  • aktywna astma
  • łuszczyca
  • przechorowanie wirusowego zapalenia wątroby
  • nosicielstwo wirusów HBV, HCV, CMV, HIV
  • choroby autoimmunologiczne

Krok 2: Rekrutacja dawców – rejestracja

Proces rejestracji nie jest skomplikowany i zajmuje często mniej niż zamówienie taksówki. Wystarczy wejść na stronę fundacji www.dkms.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia, na podany adres wysłany zostaje pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją należy odesłać pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.

Jeżeli chcemy być tylko dawcą szpiku pobierane jest około 10ml krwi.

Krok 3: Bliźniak genetyczny w potrzebie

Według statystyk Fundacji DKMS, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanym osób zostaje rzeczywistym Dawcą. Proces poprzedzający oddanie szpiku składa się z trzech etapów. Na początku, zarejestrowana osoba otrzymuje telefon z Fundacji z informacją o bliźniaku genetycznym, który potrzebuje pomocy. Gdy dawca może i wyrazi chęć podzielenia się cząstką siebie, umawiany jest do najbliższej przychodni aby oddać próbki krwi, co umożliwi ostateczne potwierdzenie zgodności genetycznej bliźniaków. Etapem, bezpośrednio poprzedzającym oddanie szpiku są kompleksowe badania, wykluczające wszelkie zagrożenia. Dopełnienie wszelkich formalności, dotyczących badań oraz zwolnienia z pracy lub szkoły, odbywa się we wsparciu Fundacji DKMS.

Krok 4: Pobieranie komórek macierzystych

Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań, Dawca kwalifikuje się do pobrania, może być ono wykonane na dwa różne sposoby. W 80% przypadków jest to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wcześniej Dawca przez 4 dni przyjmuje czynnik wzrostu, aby zwiększyć ilość komórek we krwi. Następnie komórki są pobierane poprzez dojścia dożylne, zakładane na ramionach. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim wejściem do organizmu Dawcy. Całość zabiegu trwa około 4 godziny i nie wymaga hospitalizacji. Kolejną metodą jest pobrane szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg trwa jedynie godzinę, odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego Dawca podlega hospitalizacji od 2 do 3 dni.

Znieczulenie związane z pobraniem szpiku wiąże się z minimalnym ryzykiem. Po pobraniu u dawcy występować może przez kilka dni bolesność w miejscach wkłuć, oraz w sporadycznych przypadkach mdłości związane z przebyciem znieczulenia ogólnego. Dawca przed zabiegiem jest dokładnie informowany przez lekarza o przebiegu procedury, przygotowaniu do zabiegu, samopoczuciu po zabiegu i ewentualnie mogących wystąpić skutkach ubocznych po znieczuleniu ogólnym.

W ciągu 48 godzin od pobrania komórek macierzystych, odbywa przeszczepienie, czyli transfer komórek od Dawcy do Biorcy, które w ramach tzw. „zadomowienia” przenoszone są przez krew w organizmie i samodzielnie umieszczają się w przestrzeni szpiku kostnego Pacjenta.

Krok 5: Właśnie podarowałeś komuś życie!

Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, z którymi wiążą się pewne uprawnienia – jednak nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Podarowanie szansy na życie jest dobrem samym w sobie, a osoby, które miały okazję przeżyć to na „własnej skórze” mówią o poczuciu ogromnej radości, satysfakcji lub nawet spełnienia.

I jak? Wcale to nie jest takie trudne jak się wydawało, prawda? Pamiętaj, warto pomagać!

Comments are closed.