Transplantacja Zdrowie Jakie czynniki wpływają negatywnie na poziom testosteronu?

Jakie czynniki wpływają negatywnie na poziom testosteronu?

poziom testosteronu u mezczyzn

Spadek poziomu testosteronu może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku i mieć różnorakie przyczyny. Na niektóre z nich mężczyzna ma wpływ, inne natomiast wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia.

Dlaczego poziom testosteronu ulega obniżeniu?

Obniżanie poziomu testosteronu następuje w sposób naturalny wraz z wiekiem. Mamy wtedy do czynienia z tak zwaną andropauzą, której objawy w największym stopniu odczuwają mężczyźni po 40. roku życia. Niemniej jednak negatywny wpływ na produkcję tego hormonu mogą mieć również:

  • infekcje jąder lub moszny,
  • nadużywanie alkoholu,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia w relacjach partnerskich,
  • długotrwała ekspozycja na stres.

Niski testosteron może wynikać z poważniejszych chorób, na przykład guzów przysadki, schorzeń ośrodkowego układu nerwowego czy cukrzycy.

Jak podnieść poziom testosteronu?

Mężczyźni zmagający się z problemem obniżonego testosteronu powinni przede wszystkim rozpoznać przyczynę takiego stanu rzeczy. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia, prowadzona pod nadzorem lekarza. Dużą skuteczność odnotowują preparaty z tadalafilem, które pomagają przede wszystkim osiągnąć erekcję oraz podnoszą jakość życia seksualnego. Więcej informacji na temat substancji czynnej oraz produktu jej zawierającego można uzyskać na stronie https://www.gdziepolek.pl/produkty/114413/tadalafil-maxon-tabletki-powlekane/apteki. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, choć w pierwszej kolejności istotne jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Naturalne sposoby na testosteron

Terapia oparta na przyjmowaniu leków najczęściej poprzedzona jest stosowaniem naturalnych metod na wyrównanie poziomu testosteronu. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta, bazująca na dobrych jakościowo tłuszczach i obniżonej podaży węglowodanów. Należy unikać spożywania alkoholu, a także wykluczyć inne używki, na przykład kawę czy papierosy. Dietę można wspomagać suplementami, w których znajdą się:

  • cynk,
  • magnez,
  • witamina D,
  • arginina.

Bardzo istotnym elementem jest również codzienna aktywność fizyczna – spacery, pływanie czy jazda na rowerze. Okazuje się, że dobre rezultaty w podnoszeniu poziomu testosteronu ma również gra zespołowa oparta na współpracy, ale też na rywalizacji. Po wysiłku przydatny będzie odpoczynek. Dorosły mężczyzna powinien przesypiać minimum 8 godzin dziennie, jednocześnie dbając o jakość snu.

Niski poziom testosteronu a męska psychika

Chcąc podnieść poziom testosteronu, należy zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, lecz również psychiczne. Brak pewności siebie (zwłaszcza w kontekście życia seksualnego), napięta relacja z partnerką czy narażanie się na stres działają niekorzystnie na układ nerwowy, jednocześnie powodując problemy z wydzielaniem odpowiedniej ilości testosteronu. Ważne więc, aby zadbać także o swój balans emocjonalny. W przeciwnym razie mogą pojawić się zaburzenia lękowe, a w skrajnych przypadkach nawet depresja. Bywa, że przy bardzo niskim poziomie testosteronu konieczne staje się szukanie pomocy u psychologa bądź psychiatry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *