Kim jest gastrolog?

gastrolog

Gastrolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu pokarmowego. Leczy m.in. zgagę, niestrawność, wrzody oraz bardziej poważne schorzenia, np. nowotwory przewodu pokarmowego czy przewlekłe choroby jelit. Jak wygląda praca gastrologa?

Kim jest gastrolog?

Gastrolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu pokarmowego. Mówiąc dokładnie, skupia się on głównie na jelitach, żołądku, drogach żółciowych, odbycie, przełyku oraz na gruczołach trawiennych, czyli wątrobie i trzustce. Do jego zadań należy przede wszystkim profilaktyka, diagnoza oraz leczenie wszelkich chorób i dolegliwości, które mogą pojawić się w układzie pokarmowym. Współcześnie gastrologia jest bardzo ważną dziedziną medycyny. Problemy gastryczne najczęściej są związane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, spożywaniem zbyt dużej ilości fast foodów oraz zbyt szybkim tempem życia i stresem.

Co powinno skłonić do wizyty u gastrologa?

Jak wspomniano, gastrologia jest dziedziną medycyny, która swoje zainteresowanie skupia na układzie pokarmowym człowieka. Tak więc wszelkie sygnały ostrzegawcze ze strony organizmu, bez wątpienia powinny skłonić do konsultacji ze specjalistą. Szczególnie zachęcające powinny być takie objawy jak np.: bóle żołądka, wzdęcia, pieczenie w przełyku, bóle wątroby, mdłości, zaparcia lub biegunki, odbijanie, problemy z przełykaniem, utrata apetytu lub ciągłe uczucie pełności. Występowanie wymienionych dolegliwości przez dłuższy czas, powinno być wystarczającym argumentem do odbycia wizyty w gabinecie gastrologa.

Jak wygląda wizyta?

Wizyta w gabinecie każdego specjalisty rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz zbiera informacje na temat odczuwanych dolegliwości, wypytuje o częstotliwość wypróżnień oraz zażywane leki. Może również pytać o prowadzony tryb życia oraz sposób odżywiania się. Pierwsza wizyta nie jest niczym strasznym, bowiem aby wdrożyć odpowiednie leczenie, niezbędne będzie wykonanie wyznaczonych przez lekarza badań, które pomogą w dokładnej diagnozie.

Jakie badania wykonuje gastrolog?

Pierwsze badanie, które wykona specjalista, to badanie powłok brzusznych – naciska na wybrane miejsca, a zadaniem pacjenta jest wskazanie, czy sprawia mu to ból. Jednak aby postawić trafną diagnozę, konieczne może się okazać wykonanie innych, dodatkowych badań, jak np.:

  • badania krwi (w tym morfologia)
  • USG jamy brzusznej
  • RTG jamy brzusznej z kontrastem
  • gastroskopia, kolonoskopia
  • rezonans magnetyczny
  • tomografia komputerowa
  • próby wątrobowe

Na podstawie uzyskanych wyników badań, lekarz gastrolog może postawić właściwą diagnozę oraz podjąć decyzje o rozpoczęciu leczenia. Warto przypomnieć, aby w żadnym wypadku nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Lekceważenie problemów zdrowotnych równa się z możliwością zaostrzenia się dolegliwości oraz zwiększeniem stopnia zaawansowania zmian chorobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *