Transplantacja Zdrowie Maski ochronne – rodzaje

Maski ochronne – rodzaje

rodzaje masek ochronnych

Jakie są rodzaje maseczek ochronnych? Czym się różnią i jaki stopień ochrony zapewniają? Maski ochronne jeszcze do niedawna towarzyszyły nam niemal na każdym kroku. I choć dziś nosimy je wyłącznie w placówkach ochrony zdrowia, warto wiedzieć, jakie maseczki ochronne na twarz wybrać. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje masek ochronnych.

Maseczka ochronna – skuteczne zabezpieczenie przed wirusami

Pandemia koronawirusa miała niebagatelny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy zobowiązani do przestrzegania restrykcji covidowych, które miały na celu zwiększenie ochrony przed zakażeniem. Nikogo zatem nie dziwił fakt, że maseczki ochronne stały się elementem naszej codzienności. Bez względu na charakter wyjścia należało włożyć na twarz maseczkę i tym sposobem zapewnić nam oraz naszym bliskim bezpieczeństwo.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na wysokiej jakości środki ochrony indywidualnej w hurtowniach zaopatrzenia medycznego zaczęły pojawiać się coraz to nowsze i lepsze rozwiązania. Niegdyś wykorzystywane jednorazowe maski chirurgiczne szybko zostały zastąpione wyrobami o wzmożonym stopniu ochrony przed szkodliwymi patogenami. Wyróżniamy bowiem maski chirurgiczne, półmaski filtrujące FFP2 i FFP3 oraz maski N95. Wskazane przez nas modele różnią się nie tylko specyfiką wykonania, ale także wbudowanymi wewnątrz filtrami.

Maski ochronne, jak sama nazwa wskazuje, stosowane są w celu stworzenia skutecznej bariery przed wirusami. Najczęściej wykorzystywane są przez personel medyczny oraz pracowników salonów kosmetologicznych. O czym pamiętać, wybierając maski ochronne?

Jednorazowa maska chirurgiczna

Maski chirurgiczne stanowią najchętniej wybierane rozwiązanie, a to wszystko za sprawą ich uniwersalności oraz niskiej ceny. Zgodnie z zaleceniami powinny być noszone jednorazowo, gdyż z czasem tracą swoje przeznaczenie. Tuż po każdym użyciu należy poddać je utylizacji w oznaczonym do tego miejscu. Jaki stopień ochrony zapewnia maska chirurgiczna? Stwarza ona fizyczną barierę między zanieczyszczeniami różnego rodzaju a błonami śluzowymi. Tym sposobem ogranicza przedostawanie się cząsteczek, które mogą zawierać wirusy. Pracownicy medyczni najczęściej wykorzystują maseczki jednorazowe typu IIR, które zostały wykonane z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Skorzystaj z oferty i zamów najwyższej klasy maseczki ochronne na stronie – https://eplaster.pl/pl/c/Maski/168.

Półmaski filtrujące

Półmaska filtrująca zalecana jest w szczególności osobom, które każdego dnia narażone są na kontakt ze szkodliwymi dla zdrowia i życia patogenami. Półmaski ochronne dzielimy na maski FFP2 i FFP3, które różni stopień filtracji zanieczyszczeń. Maska FFP2 skutecznie ochrania przed pyłami, wirusami i bakteriami. Stopień ochrony wynosi 94%, w przypadku maski FFP3 wartość ta wzrasta do 98%.

Półmaski filtrujące FFP3 cechuje najwyższy poziom ochrony przed zakażeniem wirusami. Dostępne w hurtowniach medycznych modele posiadają często wymienny filtr. Główną ich zaletą jest fakt, iż występują w dwóch wariantach – jednorazowym i wielorazowym. Maska medyczna FFP3 jednorazowego użytku posiada oznaczenie NR, wielokrotnego użytku – R.

Co ciekawe, półmaski filtrujące mogą być używane również przez pracowników budowlanych, którzy mają kontakt z azbestem.

Maska N95

Medyczna maska N95 wykorzystywana jest podczas inwazyjnych procedur medycznych oraz jako środek zabezpieczający przed smogiem. Stopień filtracji wynosi aż 95%. Ze względu na swoją specyfikację nadaje się do długotrwałego użytku. Niemniej jednak nie jest wskazana w przypadku dzieci oraz osób w wieku senioralnym. Wynika to z faktu, iż może poniekąd utrudniać oddychanie. Następstwem nieprawidłowego używania maski N95 może być niedotlenienie mózgu.

Zgodnie z zaleceniami WHO każda maska ochronna powinna zostać zutylizowana po każdym użyciu. Dodatkowo przed założeniem maski oraz po jej zdjęciu należy dokładnie zdezynfekować dłonie i unikać dotykania okolic twarzy. Pamiętajmy jednak, że żadna maska ochronna nie daje 100% gwarancji zabezpieczenia przed zarażeniem wirusem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *