Transplantacja Specjalizacje lekarskie Podolog – specjalista ds. chorób stóp

Podolog – specjalista ds. chorób stóp

podolog

Podolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zmian skórnych na stopach. Jego zadaniem jest również leczenie schorzeń, które występują w obrębie płytki paznokciowej. Możemy wyróżnić podologię ortopedyczną i zabiegową.

Kim jest podolog?

Podolog to wykwalifikowany specjalista w dziedzinie podologii. Zadaniem podologa jest zdiagnozowanie schorzenia w obrębie stopy lub płytki paznokciowej, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia lub wykonanie właściwego zabiegu. Podolog nie jest lekarzem, ale musi posiadać wiedzę z innych dziedzin medycyny, w tym m.in. z dermatologii, chirurgii, ortopedii oraz kosmetologii.

Kiedy zgłosić się na wizytę do podologa?

Obecnie podologia rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Do podologa najczęściej zgłaszają się pacjenci, którzy borykają się z wrastającym paznokciem, bolesnymi odciskami czy grzybicą. Zakres wiedzy i zadań podologa jest bardzo szeroki, więc jego praca nie kończy się na wyżej wymienionych przykładach. Do gabinetu podologicznego można się zgłosić, kiedy zmagamy się z poniżej przedstawionymi problemami.

  1. Problem w obrębie stóp
  • zrogowacenia, czyli odciski, modzele, nagniotki
  • nadmierna potliwość
  • infekcje bakteryjne oraz grzybicze
  • pękające pięty
  • brodawki
  1. Problem w obrębie płytki paznokciowej
  • wrastający paznokieć
  • onycholiza, czyli odklejanie się płytki paznokciowej
  • rekonstrukcja płytki paznokciowej
  • infekcje bakteryjne oraz grzybicze
  • pogrubione lub rurkowate paznokcie

podologia

Podolog doradzi również jak odpowiednio pielęgnować stopy oraz jak prawidłowo przycinać paznokcie. Osoby zmagające się z deformacjami palców oraz stóp np. haluksy, również mogą liczyć na pomoc specjalisty. W gabinecie podologicznym możemy również liczyć na masaż stóp, zmianę opatrunku, dobór ortezy czy podpowiedź w sprawie odpowiedniego obuwia.

Jak wybrać dobrego podologa?

W trakcie wyboru gabinetu podologicznego należy wziąć pod uwagę  kwalifikacje i doświadczenie pracujących w nim specjalistów. Zawód podologa nie jest prawnie uregulowany, więc podologiem może zostać każdy. Dlatego warto zrobić dokładne rozeznanie i trafić w odpowiednie ręce.

Dobry podolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem na temat jego zdrowia oraz problemu, z którym do niego przyszedł. Bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach w dziedzinie podologii oraz na bieżąco uczestniczy w dodatkowych kursach lub szkoleniach.

Jak wygląda wizyta w gabinecie podologa?

Wizyta u podologa rozpoczyna się od wywiadu. Specjalista zbiera od pacjenta potrzebne informacje, np. tryb życia czy przebyte kontuzje. Następnym etapem jest badanie podobaroskopem. Pacjent musi zdjąć buty i stanąć gołymi stopami na specjalnej macie, dzięki czemu powstaje obraz, który następnie wysyłany jest do komputera. Jest to pierwsza, statyczna część badania, która daje obraz rozmieszczenia ciężaru ciała na każdą stopę oraz pokazuje, gdzie znajduje się środek ciężkości.

W drugim, dynamicznym etapie badanie pokazuje wzór chodu pacjenta i pozwala również dostrzec, czy kroki stawiane są równomiernie. Ostatnim etapem badania jest badanie manualne, podczas którego specjalista bada ruchomość stawów lub ustawienia miednicy. Problemy stóp, mogą być przyczyną problemów np. z kręgosłupem lub z kolanami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *