Transplantacja Transplantacja Przeszczep trzustki – informacje o zabiegu

Przeszczep trzustki – informacje o zabiegu

przeszczep trzustki

Przeszczep trzustki jest szansą dla osób mających cukrzyce typu I. Najczęściej u osób mających cukrzyce, lekarz decyduje się na przeszczep nerki i trzustki jednocześnie. Celem podwójnego przeszczepu jest uratowanie życia pacjenta, któremu choroba wyniszczyła i nerki i trzustkę.

Transplantacja trzustki – na czym polega zabieg?

Przeszczep trzustki to przeszczep narządu polegający na wszczepieniu zdrowej trzustki (takiej, która może wytwarzać insulinę) osobie. Ponieważ trzustka jest ważnym narządem, pełniącym funkcje niezbędne w procesie trawienia, rodzima trzustka biorcy pozostaje na miejscu, a darowana trzustka jest przymocowana w innym miejscu. W przypadku odrzucenia nowej trzustki, która szybko spowodowałaby zagrażającą życiu cukrzycę, istniałaby znaczna szansa, że ​​biorca nie przeżyłby zbyt długo bez rodzimej trzustki, choć dysfunkcyjnej, wciąż jednak na miejscu. Zdrowa trzustka pochodzi od dawcy, który właśnie zmarł lub może być częściową trzustką od żywego dawcy.

U kogo wykonuje się transplantacje trzustki ?

Obecnie przeszczepy trzustki wykonuje się zwykle u osób z cukrzycą insulinozależną, u których mogą wystąpić ciężkie powikłania. Pacjenci z najczęstszą i najbardziej śmiercionośną postacią raka trzustki ( gruczolaki trzustki, które zwykle są złośliwe, mają złe rokowanie i wysokie ryzyko przerzutów, w przeciwieństwie do bardziej uleczalnych guzów neuroendokrynnych trzustki lub insulinoma trzustki) zwykle nie kwalifikują się do cennych przeszczepów trzustki, ponieważ stan ten ma zwykle bardzo wysoką śmiertelność, a choroba, która jest zwykle bardzo złośliwa i wykrywana zbyt późno, może i prawdopodobnie wkrótce powróci. Można wybrać lepszą metodę chirurgiczną, aby zminimalizować powikłania chirurgiczne związane z drenażem jelit lub pęcherza moczowego. Postęp w immunosupresji poprawił jakość życia po przeszczepie.

trzustka

Rodzaje transplantacji trzustki

Istnieją trzy główne typy przeszczepów trzustki:

  • Sam przeszczep trzustki dla pacjenta z cukrzycą typu 1, który zwykle ma ciężką, częstą hipoglikemię , ale odpowiednią czynność nerek.
  • Jednoczesny przeszczep trzustki i nerki (SPK), gdy trzustka i nerka są przeszczepiane jednocześnie od tego samego zmarłego dawcy. Jest to najczęściej wykonywana operacja przeszczepu trzustki.
  • Przeszczep trzustki po nerce (PAK).  Ta metoda jest zwykle zalecana pacjentom z cukrzycą po udanym przeszczepie nerki.

Wskazania do przeszczepu trzustki

W większości przypadków przeszczep trzustki przeprowadza się u osób z cukrzycą typu 1 u których występuje:

Jednak wybrani chorzy na cukrzycę typu 2 mogą również skorzystać z przeszczepu trzustki.

Powikłania po zabiegu

Powikłania bezpośrednio po zabiegu obejmują:

  • krzepnięcie tętnic lub żył nowej trzustki ( zakrzepica )
  • zapalenie trzustki
  • infekcja
  • krwawienie
  • odrzucenie

Odrzucenie może nastąpić natychmiast lub w dowolnym momencie życia pacjenta. Dzieje się tak, ponieważ przeszczepiona trzustka pochodzi z innego organizmu, dlatego układ odpornościowy biorcy uzna ją za agresję i spróbuje z nią walczyć. Odrzucenie narządu jest poważnym schorzeniem i należy je natychmiast leczyć. Aby temu zapobiec, pacjenci muszą przyjmować leki immunosupresyjne . Leki przyjmuje się w kombinacji składającej się zwykle z cyklosporyny , azatiopryny i kortykosteroidów . Ale ponieważ epizody odrzucenia mogą powtarzać się przez całe życie pacjenta, dokładne wybory i dawki leków immunosupresyjnych mogą z czasem wymagać modyfikacji.

Podstawowym powikłaniem są niepowodzenia przeszczepu, które pojawiają się w ciągu pierwszych trzech miesięcy po przeszczepie. Zakrzepica naczyń stanowi 50% tych niepowodzeń przeszczepu. Zapalenie trzustki stanowi 20%, zakażenie 18%, przetoki około 6,5%, a krwawienie stanowi około 2,4% wszystkich niepowodzeń przeszczepu trzustki.

Rokowania

Rokowanie po przeszczepie trzustki jest bardzo dobre. W ostatnich latach sukces długoterminowy poprawił się, a ryzyko zmalało. Rok po przeszczepie ponad 95% wszystkich pacjentów nadal żyje, a 80–85% wszystkich trzustek nadal funkcjonuje. Po przeszczepie pacjenci potrzebują dożywotniej immunosupresji .

Comments are closed.