Transplantacja Specjalizacje lekarskie Radiolog – czym się zajmuje?

Radiolog – czym się zajmuje?

radiolog

Radiolog to lekarz odpowiedzialny za wykonywanie badań, które obrazują ciało człowieka. Jest specjalistą w dziedzinie radiologii, przez co może wykonywać badania obrazowe, interpretować je, opisywać ich wynik, a także stawiać diagnozę.

Radiolog – czym się zajmuje?

Radiolog to lekarz, który zajmuje się wykonywaniem i opisywaniem badań obrazowych. Do takich badań należą np. zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Jego obowiązkiem jest ocena budowy narządów wewnętrznych i rodzaju patologii. Oprócz przeprowadzenia odpowiednich badań, zadaniem radiologa jest również sporządzenie dokładnego opisu wykonanych badań, a także postawienie diagnozy.

Radiologia jest ważną dziedziną medycyny, ponieważ umożliwia diagnostykę wielu chorób. Dziedzina radiologii skupia się głównie na badaniach obrazowych, które w obecnych czasach stanowią nieodłączny element procesu diagnostycznego. Dodatkowo, jest niezwykle ciekawym elementem medycyny, ponieważ gdyby nie ona, poznanie ludzkiego ciała byłoby wręcz niemożliwe. Do badań wykorzystywane są m.in. ultradźwięki, pole magnetyczne czy promieniowanie rentgenowskie.

Jakie badania wykonuje radiolog?

  • Rentgenografia (RTG) – badanie, które stosowane jest w przypadku chorób i urazów układu kostno-stawowego. Do badanie wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które przechodzi przez ciało pacjenta. Koniec badania zapisywany jest w postaci obrazu.
  • Badanie ultrasonograficzne (USG) – badanie obrazowe, które opiera się na falach ultradźwiękowych i ukazuje wielkość i kształt poszczególnych narządów wewnętrznych. Dzięki badaniu USG lekarz może ocenić stan narządów, a także wykryć możliwe guzy, zgurbienia czy torbiele. Co więcej, badanie USG wykonuje się u kobiet w ciąży. Pozwala ono określić, czy płód usytuowany w łonie matki prawidłowo się rozwija. Takie badanie jest również niezbędne do wykonania biopsji.
  • Mammografia – badanie mammografii polega na prześwietleniu piersi i nie wymaga znieczulenia. Dzięki badaniu możliwe jest wskazanie guzków wielkości od 3mm. W dodatku, wykonywanie takiego badania, pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Podczas takiej techniki radiologicznej, wykonuje się szereg zdjęć, które umożliwiają postawienie odpowiedniej diagnozy przez radiologa.
  • Tomografia komputerowa (TK) – badanie, w którym wykorzystywane są promieniowania rentgenowskie. Pozwala ono na uzyskanie dokładnego obrazu badanych struktur narządów i kości. Jest bezbolesna i wykonywana na pacjencie w pozycji leżącej.
  • Rezonans magnetyczny (MRI) – badanie umożliwia wgląd na przekroje narządów człowieka we wszystkich płaszczyznach. Polega na działaniu polem magnetycznym na daną część ciała. Jest dużo bardziej bezpieczne, niż promienie RTG.
  • Angiografia – badanie tętnic wieńcowych, które ma działanie inwazyjne. Wykonywane u osób, które są przed operacją wymiany zastawek serca. Dzięki badaniu lekarz jest w stanie określić stan tętnic wieńcowych, bypassów, stopień uszkodzeń lewej komory serca, a także niedrożność lub przewężenia naczyń wieńcowych.
  • Pantomogram – badanie umożliwia zobrazowanie zębów, żuchwy oraz szczęki. Wykonywane u osób, które w niedalekiej przyszłości będą miały zakładany aparat ortodontyczny.
  • Densytometria – badania pozwala określić stan i wytrzymałość kości. Do badania wykorzystywane są promienie rentgenowskie lub ultradźwięki. Wykonanie takiego badania, zalecane jest osobom po 65 roku życia.

Jak wygląda wizyta u radiologa?

Wizyta u radiologa nikomu nie powinna być straszna. Jak u każdego lekarza, radiolog przeprowadza krótki, ale dokładny wywiad z pacjentem. Jest to element niezbędny, ponieważ może on dzięki temu ustalić, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania odpowiednich badań. Jeśli wszystko wskazuje na to, że pacjent może zostać poddany badaniom, radiolog przystępuje do ich wykonania.

Przeciwwskazania do wykonania badań

  • Rentgenografia – badanie RTG nie może być wykonywane u kobiet w ciąży. Nie zaleca się również, aby owe badanie wykonywać częściej niż 2 razy w roku. Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby do 18 roku życia, bowiem to one są najbardziej narażone na promieniowanie rentgenowskie.
  • Rezonans magnetyczny – unika się wykonywania badania w przypadku kobiet w ciąży. Pole magnetyczne może również zakłócić pracę stymulatorów serca. Dlatego głównym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest posiadanie rozrusznika.
  • Mammografia – jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.
  • Badanie ultrasonograficzne (USG) – przeciwwskazaniami do wykonania badania USG są m.in. uszkodzenia kości, otwarte rany części miękkich, oparzenia w polu widzenia, otwarte infekcje i świeżo zamknięte złamania.
  • Tomografia komputerowa – nie należy wykonywać badania w przypadku kobiet w ciąży, a także w przypadku uczulenia na środki kontrastowe. Badaniu nie można również poddać osoby cierpiącej na niektóre schorzenia tarczycy.
Comments are closed.