Transplantacja Zdrowie Histeroskopia w leczeniu niepłodności

Histeroskopia w leczeniu niepłodności

histeroskopia

W dzisiejszych czasach wiele par boryka się z problemem niepłodności. Możemy o niej mówić po ok. 12 miesiącach bezskutecznych starań się o dziecko. Przyczyn niepłodności może być jednak bardzo wiele, a wykrycie tej konkretnej, która uniemożliwia poczęcie, jest kluczem do sukcesu w walce z tym problemem. W celach diagnostycznych bardzo często przeprowadza jest histeroskopia, przez specjalistów uznawana za jedną z najdokładniejszych metod w leczeniu niepłodności. Sprawdźmy, na czym polega to badanie i co warto wiedzieć o histeroskopii!

Czym jest histeroskopia? Czemu służy jej wykonanie?

Zabieg histeroskopii może pochwalić się bardzo długą historią. Jego początki sięgają już II połowy XIX w., kiedy to po raz pierwszy został wykonany ten zabieg. W kolejnych latach był on stale udoskonalany i obecnie specjaliści uznają go za jedną z najbardziej dokładnych metod współczesnej diagnostyki chorób macicy. Histeroskopia jest także tzw. złotym standardem w diagnostyce niepłodności. Zabieg ten umożliwia dokładne obejrzenie jamy macicy i jajowodów pod dużym powiększeniem i wykrycie wszelkich nieprawidłowości w ich budowie, które mogą bezpośrednio powodować trudności z zajściem w ciążę.

Zabieg wykonuje się zawsze w odpowiednim momencie cyklu – po miesiączce, ale przez owulacją. Trwa ok. kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesny, gdyż wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, które anestezjolog podaje pacjentce dożylnie. Histeroskopia w Krakowie jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, pod warunkiem jednak, że wykonamy go w odpowiednim miejscu – najlepiej w profesjomalnej klinice specjalizującej się w tego typu zabiegach. O zakwalifikowaniu pacjentki do histeroskopii decyduje lekarz. Warto wiedzieć, że histeroskopia nie jest zabiegiem wykorzystywanym tylko do leczenia niepłodności – stosuje się ją także w endometriozie, przy podejrzeniu stanów nowotworowych, a także w celach zabiegowych, np. do usuwania mięśniaków, zrostów i polipów.

zabieg histeroskopii

Jak wygląda histeroskopia w Krakowie?

Histeroskopia jest wykonywana w pozycji ginekologicznej, po podaniu znieczulenia ogólnego. Pacjentka musi pojawić się na zabiegu na czczo. Lekarz wprowadza do wnętrza macicy poprzez pochwę i kanał szyjki macicy histeroskop z podłączoną do niego mikrokamerą. Dzięki temu może bardzo dokładnie obejrzeć wnętrze macicy i jajowody oraz wykryć możliwe nieprawidłowości w ich budowie. Obraz jest wyświetlany na monitorze. Dodatkowo histeroskop jest wyposażony w specjalny przyrząd do pobierania fragmentów tkanek, które mogą zostać po zabiegu skierowane do badania histopatologicznego.

Histeroskopia w Krakowie w dedykowanych i specjalistycznych ośrodkach medycznych, pozwala na wykrycie różnego rodza,ju nieprawidłowości, w tym m. in. polipów endometrialnych, mięśniaków, zrostów, guzów, wad wrodzonych i wielu innych zmian, które mogą powodować bezpośrednie problemy z płodnością. Możliwość połączenia histeroskopii diagnostycznej z zabiegową dodatkowo pozwala na usunięcie wykrytych zmian podczas jednego zabiegu i w wielu przypadkach skutecznie wygrać z niepłodnością poprzez wyeliminowanie bezpośredniej przyczyny problemów z poczęciem dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *