Transplantacja Zdrowie Metalowe narzędzia wielorazowe używane w gabinecie ginekologicznym

Metalowe narzędzia wielorazowe używane w gabinecie ginekologicznym

narzedzia chirurgiczne zlote

Metalowe przyrządy ginekologiczne mogą być poddawane wielokrotnej sterylizacji, a przez to także nadają się do wielokrotnego użytku. Zapewniają bardzo wysokie zabezpieczenie przed chorobami zakaźnymi i zakażeniami, a do tego są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Dzięki temu badania, zabiegi i operacje wykonywane przez lekarza z ich pomocą są bardziej precyzyjne.

Kiedy warto korzystać z wielorazowych przyrządów ginekologicznych?

Wielorazowe narzędzia ginekologiczne są rozwiązaniem, które sprawdza się w klinikach i gabinetach, w których każdego dnia przyjmowanych jest bardzo dużo pacjentek. Korzystanie z akcesoriów jednorazowych byłoby wówczas bardzo kosztowne.

Tymczasem wielorazowe przyrządy ginekologiczne, które są wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej i regularnie konserwowane oraz właściwie przechowywane – mogą być użytkowane przez długi czas. Ponadto, lekarz nie musi codziennie kontrolować zapasów – liczba narzędzi w kompletach znajdujących się na wyposażeniu gabinetu się nie zmienia.

Istotne jest jednak, aby wszystkie przyrządy wykorzystane w ciągu dnia były przekazywane do sterylizacji. Ponieważ proces wyjaławiania jest długotrwały, zaopatrzenie w narzędzia wielorazowe powinno być tak zaplanowane, aby zapewnić ginekologowi ciągły dostęp do kompletu niezbędnych akcesoriów.

narzedzia chirurgiczne srebrne

Czy narzędzia wielorazowe są bezpieczne?

Specjaliści chętnie sięgają po narzędzia wielorazowe ze względu na ich lepszą jakość w porównaniu do przyrządów jednorazowych. Posługiwanie się takimi akcesoriami jest łatwiejsze i przekłada się na wyższą precyzję wykonywanych w gabinecie zabiegów i operacji.

Obawy wielu pacjentek wzbudza jednak wątpliwość co do ryzyka przeniesienia choroby zakaźnej na narzędziach wielokrotnego użytku. Niesłusznie – w gabinetach ginekologicznych stosowane są przyrządy, które muszą być sterylizowane zgodnie z normą Unii Europejskiej PN-EN 556-1. Wedle jej zapisów – narzędzia jałowe to takie, których poziom gwarantowanej sterylności (SAL) wynosi 10-6. Oznacza to, że w jednym pakiecie narzędzi poddawanych sterylizacji przeżyć może zaledwie jeden na milion drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych.

Przed skorzystaniem z narzędzi ginekologicznych (zwłaszcza tych użytkowanych rzadko) lekarz sprawdza też podaną na opakowaniu datę sterylizacji i ważności. To istotne, ponieważ narzędzia pozostają jałowe tylko przez pewien czas. Może on wynosić zaledwie 24 godziny, jak i 5 lat. Wszystko zależy od opakowania sterylizacyjnego, a także miejsca i sposobu przechowywania narzędzi ginekologicznych.

Jakie metalowe narzędzia wielorazowe są niezbędne w gabinecie ginekologicznym?

Duże kliniki i gabinety ginekologiczne powinny nie tylko mieć na uwadze, aby wyposażyć lekarza w odpowiednią liczbę narzędzi niezbędnych do badań. Muszą też dostarczyć wszystkie te przyrządy, które pozwolą na wykonywanie zabiegów i operacji.

Do podstawowych narzędzi, w które powinien być wyposażony gabinet, należą:

  • wzierniki klasyczne w różnych rozmiarach i wzierniki dwułyżkowe niezbędne do badania pochwy i szyjki macicy oraz pobierania próbek materiału do analizy laboratoryjnej (np. wykonanie cytologii);
  • nożyczki do zdejmowania szwów i cięcia nici, chirurgiczne, opatrunkowe, a także do odcinania pępowiny i cięcia krocza;
  • kleszczyki do usuwania polipów, wyciągania wkładek wewnątrzmacicznych i wykonywania biopsji szyjki macicy;
  • kulociągi podwójnie proste i podwójnie zagięte do uwidaczniania szyjki macicy;
  • pęsety chirurgiczne i anatomiczne do przytrzymywania tkanek, powięzi czy drobnych przedmiotów jak np. igły podczas wykonywania szycia;
  • rozszerzacze do rozwierania kanału szyjki macicy;
  • ostrza wraz z trzonkiem do wykonywania cięć w czasie zabiegów i operacji:
  • skrobaczaki do pobierania próbek, wykonywania biopsji, a także przeprowadzania zabiegów łyżeczkowania.

W zależności od specyfiki gabinetu ginekologicznego mogą być w nim niezbędne także mniej popularne narzędzia jak zgłębniki służące do mierzenia głębokości szyjki macicy, miednicomierze do wymiarowania miednicy czy haki do odsuwania tkanek w czasie zabiegów i operacji.

Źródła:

  1. Decyzja Wykonawcza komisji (UE) 2020/437 z dnia 24 marca 2020 r. w sprawie norm zharmonizowanych dotyczących wyrobów medycznych, opracowanych na potrzeby dyrektywy Rady 93/42/EWG. Sterylizacja wyrobów medycznych – Załącznik: Wymagania dotyczące wyrobów medycznych określanych jako STERYLNE – Część 1: Wymagania dotyczące finalnie sterylizowanych wyrobów medycznych EN 556-1:2001/AC:2006, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32020D0437, dostęp: 10.08.2022 r.
  2. Ogólne wytyczne dla wszystkich podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych i innych przedmiotów wielorazowego użytku, wykorzystywanych, przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia, OGOLNE_WYTYCZNE_STERYLIZACJA_2017.pdf, dostęp: 10.08.2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *