Transplantacja Zdrowie Krew w moczu – przyczyny krwiomoczu

Krew w moczu – przyczyny krwiomoczu

krew w moczu

Nieprawidłowe funkcjonowanie naszych dróg moczowych, często jest sygnalizowane przez nasz organizm pojawieniem się krwi w naszym moczu.  Pojawienie się krwi w moczu, jest dla nas powodem do zaniepokojenia, wymaga także konsultacji z lekarzem. Z czym wiąże się pojawienie krwi w moczu ?

Krew w moczu

Krwiomocz inaczej nazywana również hematurią jest to stan w którym duża liczba erutrocytów (krwinek czerwonych) występuje w naszym moczu. Wyróżniamy 2 rodzaje krwi w moczu:

  1. Mikroskopowy – krew w moczy widoczna tylko podczas badań
  2. Makroskopowy – zabarwienie moczu krwią widoczne podczas oddawania moczu

Krew w moczu może wskazywać na wiele różnych dolegliwości. Nie wolno jej lekceważyć, gdyż może być to przyczyna bardzo poważnej choroby.

Warto przeczytać: Krew w kale

Krwiomocz i jego przyczyny

Przyczyn pojawienia się krwiomoczu jest bardzo dużo. Duże znaczenie ma ilość występującej krwi, kolor a także pojawienie się skrzepów. Są to podstawowe symptomy, które alarmują że dzieje się coś niepokojącego. Wyróżniamy 3 rodzaje krwiomoczu:

  • Pozanerkowy
  • Nerkowy
  • Zanerkowy

Na jakie choroby może wskazywać krwiomocz? Oto przykłady chorób:

  • Zakażenie dróg moczowych
  • Choroby nerek
  • Choroba gruczołu krokowego
  • Endometrioza
  • Rak
  • Hemofilia
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Zapalenie naczyń
  • Zespół Schonleina-Henocha
  • Urazy
  • Nadciśnienie
  • Polipy

Natomiast w przypadku wystąpienia dużej ilości skrzepów w moczy możemy to mieć związek z:

  • Zapaleniem dróg moczowych
  • Kamica nerkową
  • Zmian i chorób układu moczowego.

W przypadku skrzepów konieczne jest wykonanie badania USG, badania moczu oraz badania urologicznego.

WAŻNE!

Czerwony kolor moczy nie zawsze jest oznaką krwi w moczu. Aby to sprawdzić, możesz zakupić w aptece specjalny test, który potwierdzi lub wykluczy obecność krwi.

Krew w moczu u dziecka

Krwiomocz u dziecka, również jest stanem chorobowym. Głownie u dzieci u których występuje krwiomocz, problem dotyczy zakażenia układu moczowego. Zakażenie dolnych dróg moczowych zapalenie dotyczy samego pęcherza, natomiast w sytuacji zapalenia górnych dróg moczowych może wystąpić odmiedniczkowe zapalenie nerek.  Krew w moczu ma również wiele innych przyczyn, może świadczyć między innymi o kamicy nerek, guzie Wilmsa, zaburzeń krzepnięcia krwi, torbielowatości nerek oraz chorobach nerek. Nigdy nie bagatelizuj hematurii u dziecka!

krew w moczu u dziecka
krew w moczu u dziecka

Krew w moczu o mężczyzn

U mężczyzn pojawienie się krwi w moczu może być również przyczyną problemów z prostatą. Oczywiście, nie jest to jedyna choroba która dotyka mężczyzn w przypadku hematurii.  Mężczyźni, tak samo jak i kobiety, są narażeni na pozostałe choroby o których pisano wyżej.

Krew w moczu w ciąży

Jak w każdym przypadku pojawienia się krwi w moczu, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Kobiety w ciąży zazwyczaj regularnie wykonują badania moczu. Natomiast pojawienie się krwiomoczu w ciąży może być objawem zapalenia pęcherza, zapaleniu cewki moczowej, kamicy nerkowej, torbielowatości nerek, urazach nerek.

Krew w moczu a nowotwór

Niestety, w przypadku pojawienia się krwiomoczu, może to wskazywać  na chorobę nowotworową, która rozwija się w układzie moczowym. Rak nerki, prostaty lub pęcherza moczowego daje objawy obfitego krwiomoczu. Dodatkowo z czasem, pojawiać się mogą bóle podbrzusza, problemy z oddawaniem moczu, ból lędźwi, parcie na pęcherz lub kropelkowe oddawanie moczu.

Leczenie – czy farmakologia wystarczy?

Po dokładnej konsultacji z lekarzem, i wykonaniu szeregu badań, lekarz będzie w stanie zalecić odpowiednią formę leczenia.  Metody leczenie są całkowicie ukierunkowane od rodzaju choroby z jaka nas dotknęła.  Wszelkie zapalenia leczone są antybiotykami, oraz lekami przeciwzapalnymi, natomiast w przypadku nowotworów konieczna jest operacja. Kamica nerkowa można leczyć zapobiegawczo, ale również można podjąć leczenie chirurgiczne. Pamiętaj że leczenie, jest dobierane do stadium i rodzaju choroby. W przypadku hematurii, nie zaleca się domowego leczenia.

Informacja dodatkowa!

Diety z wysoką zawartością protein, działają bardzo szkodliwie na nasze nerki. Bardzo popularna dieta Dukana jest bardzo szkodliwa dla naszego układu moczowego. Również leki niesteroidowe np. Aspiryna oraz paracetamol, przyjmowane przez dłuższy okres, obciążają nasze nerki.  Praca nerek jest ogromnie ważną funkcją naszego organizmu, dlatego warto zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie.

 

 

Comments are closed.