Transplantacja Zdrowie Esperal Poznań – czy warto się na niego zdecydować?

Esperal Poznań – czy warto się na niego zdecydować?

esperal poznan

Alkoholizm to choroba, której nie można wyleczyć. Istnieją jednak skuteczne metody i terapie, dzięki którym uda się odstawić alkohol raz na zawsze.

Droga do leczenia alkoholizmu jest długa i żmudna. Aby przestać pić, pijący musi najpierw sam tego chcieć. Jednak to nie wystarczy, ponieważ na sukces składa się wiele elementów. Osoba uzależniona powinna uczestniczyć w terapii uzależnień, poradnictwie alkoholowym czy farmakoterapii, w tym właśnie Esperalem. 

Esperal Poznań potocznie nazywany jest wszywką alkoholową. Jak działa? Czy takie leczenie jest skuteczne? Czy powoduje niepożądane skutki uboczne? Odpowiadamy! 

Czym jest Esperal? 

Esperal to lek, którego substancją czynną jest disulfiram. Jest stosowany pomocniczo w walce z alkoholizmem, a jego działanie polega na wszyciu do organizmu tabletek mających za zadanie blokowanie wydzielania i działania enzymu wątrobowego o istotnym udziale w procesie trawienia alkoholu etylowego. W praktyce oznacza to, że każda, nawet minimalna ilość alkoholu we krwi wywołuje nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Ma to wywołać wstręt oraz lęk osoby uzależnionej do alkoholu. 

Jej zaletami jest to, że wszywki alkoholowej nie można usunąć samodzielnie oraz że nie trzeba martwić się codziennym przyjmowaniem leków. Esperal wymaga jednak odpowiedzialności i samozaparcia, co nie jest łatwe dla osoby uzależnionej. 

Należy pamiętać o tym, że Esperal nie leczy alkoholizmu. Disulfiram jest wydzielany przez cały czas, co jest obojętne dla organizmu. Zaczyna działać dopiero w reakcji z alkoholem. 

Dochodzi wtedy do zatrucia i pojawienia się szeregu negatywnych konsekwencji, m.in.:

  • Mdłości i wymioty; 
  • Zaczerwienienie twarzy wraz z uderzeniami gorąca;
  • Zawroty głowy;
  • Duszności;
  • Zawroty głowy.

Nasilenie powyższych objawów zależy od ilości wypijanego alkoholu. Objawy mogą trwać od kilku do kilkunastu godzin. W ciężkich przypadkach, gdy stężenie alkoholu we krwi przekroczy 125-150 mg/100 ml, może dojść do niewydolności oddechowej, zaburzeń rytmu serca, zawału serca, drgawek, utraty przytomności, a nawet śmierci.

Należy pamiętać, że objawy mogą pojawić się również po spożyciu produktów zawierających alkohol, takich jak płyny do płukania ust, sosy, ocet, syropy na kaszel, środki rozgrzewające, płyny po goleniu i inne kosmetyki.

Skuteczność Esperalu 

Osoby, które przynajmniej raz przez to przechodziły, nie chcą mieć więcej takich doświadczeń. To właśnie strach przed tak silnymi doznaniami powoduje, że pacjenci unikają alkoholu. Nie oznacza to, że są wyleczeni z choroby alkoholizmu. Zdarza się, że pacjent po usunięciu wszywki powraca do alkoholizmu. 

Kilka miesięcy bez alkoholu to okres trzeźwości, który daje pacjentowi możliwość podjęcia decyzji o zerwaniu z nałogiem na stałe. To terapia antyalkoholowa.

Tak więc disulfiram jest przeznaczony dla osób uzależnionych, które chcą podjąć walkę z nałogiem, ale nie mają dość siły i samozaparcia, aby podjąć skuteczną terapię. Jednak w okresie przymusowej abstynencji rozpoczynają terapię, która daje im szansę, ale nie pewność, że przestaną pić alkohol. 

Wszywki Esperalu dają nadzieję na pozbycie się nałogu. Już kilka miesięcy bez alkoholu wystarczy, aby poprawić zdrowie, relacje w rodzinie i w pracy. 

Zabieg wszycia Esperalu 

Zabieg wszycia Esperalu jest bardzo krótki i bezbolesny – wykonuje się go bowiem w znieczuleniu miejscowym przez około pół godziny. 

Lekarz, wykonujący zabieg, nacina delikatnie skórę skalpelem, gdzie dociera do obszaru podpowięziowego wybranego mięśnia. Lek zazwyczaj implementuje się w okolicy pośladka, rzadziej łopatki lub brzucha.  Stamtąd dawka leku systematycznie uwalnia się do organizmu chorego, zapewniając mu stałe stężenie substancji leczniczej w krwiobiegu. Powstałą ranę zaszywa się, używając nici chirurgicznych. 

W trakcie rekonwalescencji należy stosować się do zaleceń lekarza i dokładnie dbać o ranę. Zaniedbanie higieny, niedokładne przemywanie rany czy nie zmienianie opatrunków może doprowadzić do zakażenia. Po kilku dniach odbywa się kontrola lekarska i zdjęcie szwów. 

Esperal – przeciwwskazania

Preparatu Esperal nie należy stosować u osób uczulonych na substancję czynną leku (disulfiram) lub którykolwiek składnik preparatu. Ponadto:

  • jeśli pacjent jest nietrzeźwy lub przyjmował leki zawierające alkohol w ciągu ostatnich 12 godzin przed zabiegiem, 
  • jeśli u pacjenta występuje choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca lub niewydolność krążenia obwodowego,
  • jeśli pacjent ma psychozę (inną niż ostra psychoza alkoholowa), zaburzenia psychiczne lub podejmował próby samobójcze.

Ważne! Esperal zawsze podawany jest po pisemnej zgodzie pacjenta. 

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z chorobami układu oddechowego lub serca, cukrzycą, padaczką oraz u pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby. Wystąpienie reakcji alkoholowej Esperal może pogorszyć te stany.

Esperal – interakcje z innymi lekami 

Esperal nie powinien być stosowany z antykoagulantami, antypiryną, fenytoiną, diazepamami i chlordiazepoksydem, ponieważ nasila ich działanie. Jednoczesne stosowanie izoniazydu i disulfiramu może zaburzać czynność ośrodkowego układu nerwowego i powodować zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, drażliwość i bezsenność. Metronidazol i disulfiram stosowane razem mogą powodować dezorientację i stany psychotyczne. Jednoczesne stosowanie tych leków nie jest zalecane.

Esperal – ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania wszywki u kobiet w ciąży, zwłaszcza pierwszych trzech miesięcy, podejrzewających ciążę i karmiących piersią. 

Esperal – skutki uboczne 

Esperal może powodować działania niepożądane. Może wystąpić reakcja psychosomatyczna (stany depresyjne, paranoja, schizofrenia, mania). Ponadto reakcje alergiczne, zapalenie nerwów obwodowych, senność, nudności, wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, chwilowa impotencja i szybkie przemęczanie się. 

Jak długo działa Esperal? 

Długość działania wszywki alkoholowej zależy od kilku czynników, takich jak masa ciała i metabolizm. Zazwyczaj jest to ok 8-10 miesięcy, niekiedy jednak ten okre może się wydłużyć. Jest to zazwyczaj czas, który można skutecznie wykorzystać na inne formy leczenia, takie jak terapia, a wszywka odgrywa tam bardzo ważną rolę, zniechęcając do spożycia alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *